Laponsko je jedinečnou destinací, která láká nejenom kupou sněhu a polární září, ale také aktivitami jakými jsou jízda se psím spřežením, rybaření pod ledem či výpravy do nedotčených míst na sněžnicích. Jenže kdy se na daleký sever vydat, kam přesně zamířit a kde zmíněné aktivity zakoupit? Tento podrobný manuál, připravený na základě mých zkušeností, vám pomůže najít odpovědi.
Kdy vyjet?
Nejsevernější finská provincie, kde žije více sobů než lidí, ožívá s příchodem zimy. Sezóna trvá zhruba od začátku prosince do konce března. Počítejte s tím, že čím severněji za polární kruh se vydáte, tím déle tam bude tma. Polární noc je ale součástí zážitku, během níž navíc roste šance na spatření polární záře. Tmou se tedy nenechte odradit! Obecně lze říct, že prosinec a leden jsou temnější a chladnější měsíce a únor a březen slunečnější a o něco teplejší měsíce. Neberte to ale doslova, teploty mohou během celé sezóny klesnout pěkně hluboko. A to klidně i pod mínus 30 stupňů Celsia.
Pokud vás zima neláká, můžete se do Laponska samozřejmě vydat třeba i v létě. Čekejte ale opačný extrém, většinu dne tady totiž bude úplné světlo, neboť slunce za polárním kruhem v tuto dobu nezapadá za obzor. Vyžití je ale taky bohaté. Můžete si kupříkladu vypůjčit kajak a sjet jednu ze zdejších řek. Množství národních parků pak láká značenými pěšími i cyklistickými stezkami. A nakonec se můžete zchladit v jednom z průzračných jezer.
Přesné časy východů a západů Slunce a délky denního světla najdete v následujícím odkazu. Do vyhledávače stačí napsat název místa, do kterého se chystáte: https://www.timeanddate.com/sun/finland.
Kam přesně se vydat a jak se tam dostat?
Společnost Lapland Safaris, pro kterou pracuju už druhou sezónu jako arktický průvodce, operuje na několika místech po celém Laponsku. Každé z nich je trochu odlišné a každé má něco do sebe. V zásadě ale nelze trefit vedle. Moje srdcovka je a vždycky bude destinace Ylläs s přilehlou vesničkou Äkäslompolo. Vydat se ale můžete rovněž do nedalekého a rušnějšího Levi, severněji ležící Saariselky, hlavního města Laponska Rovaniemi či do méně známých destinací jako je Luosto a Kemi.
Pokud cestujete letadlem z Česka, budete se muset smířit s přesedáním. Přímé linky z našich krajů do Laponska zatím neexistují. První část vaší cesty bude zcela jistě směřovat do Helsinek, odkud do téměř všech zmíněných destinací létají finské aerolinky Finnair (https://www.finnair.com/) a norská letecká společnost Norwegian (https://www.norwegian.com/). Počítejte s tím, že během Vánoc a Nového roku jsou ceny letenek vyšší. Po zbytek sezóny se ale za zpáteční letenku z ČR s trochou štěstí vlezete i do sedmi tisíc korun.
Nejste-li nadšenci do létání, můžete využít také služeb jediného finského vlakového dopravce VR (https://www.vr.fi/). Noční vlak vás dopraví z Helsinek až do Kolari, tedy na vůbec nejsevernější vlakové nádraží ve Finsku. Další a nejspíše nejlevnější variantou je doprava autobusová. Přímým spojem Helsinky-Ylläs disponuje například společnost Onnibus (https://www.onnibus.com/).
Ylläs:
- Letadlem do města Kittilä a následně zhruba hodinový přesun autobusem.
- Vlakem do Kolari a následně zhruba hodinový přesun autobusem.
- Autobusem přímo na místo.
Levi:
- Letadlem do města Kittilä a následně zhruba půlhodinový přesun autobusem.
- Vlakem do Kolari a následně zhruba dvouhodinový přesun autobusem.
- Autobusem přímo na místo.
Rovaniemi:
- Letadlem přímo na místo.
- Vlakem přímo na místo.
- Autobusem přímo na místo.
Saariselkä:
- Letadlem do města Ivalo a následně asi půlhodinový přesun autobusem.
Luosto:
- Buď letadlem do města Sodankylä a následně asi 45minutový přesun autobusem, nebo letadlem do Rovaniemi a následně asi dvouhodinový přesun autobusem.
- Vlakem do Rovaniemi a následně asi dvouhodinový přesun autobusem.
Kemi:
- Letadlem přímo na místo.
- Vlakem přímo na místo.
Kde se ubytovat?
Finsko je samo o sobě relativně drahou destinací, severní část země jakbysmet. Úroveň ubytování je ale ve většině případů na vysoké úrovni. Očekávat můžete všude bez výjimky saunu a rovněž bohaté snídaně.
Hotelová síť Lapland Hotels disponuje hotely po celém Laponsku (https://www.laplandhotels.com/). Od věci samozřejmě není zkusit štěstí na profláknutých ubytovacích serverech https://booking.com/ a https://www.airbnb.com/ či zagooglovat po hostelech a jiných typech ubytování jako jsou chaty, sruby a roubenky.
Zajímavou alternativou je nocleh v ledovém hotelu SnowVillage (https://www.laplandhotels.com/EN/hotels-in-lapland/yllas/lapland-hotels-snowvillage.html). V pokoji zhotoveném pouze ze sněhu a ledu se však kvůli nízkým teplotám doporučuje zůstat maximálně jednu noc. Jedná se tak spíše o netradiční zážitek než plnohodnotné ubytování.
Podobným lákadlem je ubytování ve stylu prosklených iglú, kde se můžete kochat oblohou a polární září přímo z pohodlí vaší postele. Doporučit můžu Northern Lights Village (https://www.northernlightsvillage.com) nedaleko Saariselky. Podobný typ ubytování ale nabízí třeba i Kakkslautanen Arctic Resort (https://www.kakslauttanen.fi).
Jste-li naopak trochu dobrodružnější povahy, využijte tzv. wilderness huts – chaty v divočině. Jedná se o elementární obydlí vybavené buď krbem či malými kamny a někdy i plochou ke složení hlavy. Ve většině případů k těmto chatám vedou jen běžkařské stezky či stezky pro sněžné skútry. Jsou však přístupné pro každého, a to zcela zdarma. Všechny jsou vyhledatelné zde: https://www.nationalparks.fi/huts/lapland. Více informací pak zde: http://www.lifeinlapland.com/lapland-travel-tips/lapland-wilderness-huts.html
Co v Laponsku dělat?
Už máte koupené letenky, vybrané ubytování a teď přemýšlíte nad programem na místě? Ať už si budete chtít vyzkoušet jízdu na sněžném skútru, navštívit sobí farmu či zdolat některou ze zdejších hor na sněžnicích, vaše přání bude vyslyšeno. A nemusíte nic složitě hledat, nabídku vám díky spolupráci naší rodinné cestovní agentury BariTour a společnosti Lapland Safaris předkládám níže. A pokud čemukoliv nebudete rozumět, stačí napsat a já vám s radostí pomůžu.
Ylläs: Nabídka zimních aktivit v Ylläs
Levi: Nabídka zimních aktivit v Levi
Rovaniemi: Nabídka zimních aktivit v Rovaniemi
Saariselkä: Nabídka zimních aktivit v Saariselce
Luosto: Nabídka zimních aktivit v Luostu
Jak se obléct
Počasí za polárním kruhem není radno podceňovat. A s tím jde ruku v ruce kvalitní oblečení. Výhodou při zakoupení jakékoliv aktivity z nabídky výše je to, že většinu vybavení budete mít v ceně. Bez kvalitního thermo prádla, ponožek a zimních bot ale nejezděte! Lepší představu o oblečení vám dá následující obrázek.
Dotazy
Zajímá vás něco, co jste v manuálu nenašli? Klikněte nahoře na liště na Kontakt, napište mi, co vás zajímá a já vám co nejdříve odpovím.
Autor: Martin Vlk
Přečti si o tom, jak jsem v Laponsku dělal arktického průvodce:
Nejnovější komentáře